Karbonitrasyon işlem sıcaklığı olarak sementasyon ile nitrasyonun arasındadır.850 °C civarında yapılan karbonitrasyon sırasında malzeme yüzeyine karbon ve azot aynı anda ara yer atomu olarak gönderilir ve sonrasında yağda hızlı soğutulur.Karbonitrasyon sert ve aşınmaya dirençli bir tabaka oluşturur. Genel olarak düşük alaşımlı seri ürün malzemelerin yüzey sertleştirilmesine fayda sağlar.Malzemenin alaşımına bağlı olarak azami 0.6-0.7 mm civarında bir derinlik oluşturur.Bağlantı elemanları sanayinde yoğun olarak kullanılır. Debriyaj baskı plaklarında da ısıl işlem sırasında oluşan deformasyonu asgaride tutmak için tercih edilir.

Uygun kaliteler,
Düşük alaşımlı çelikler
C10, SAE 1020
Otomat çelikleri
35 S 20 (1.0726), 60 S 20 (1.0728) ve 10 S 20 (1.0721)

Uygulamalar ve malzemeler
Östenitik karbonitrasyon, genellikle, küçük boyutlardakilerdaki seri üretim parçalarına, 0,1 ila en fazla 0,75 mm sertlik derinliği ve yüksek aşınma direnci istenen parçalara başarı ile uygulanmaktadır.
Genel uygulamaları:
dişliler ve şaftlar
pistonlar
merdaneler ve yataklar
hidrolik, havalı ve otomatik kumanda sistemlerindeki kollar.

Yaygın olarak yalın karbon çeliklerinin aşınma direnci ve yorulma dayancını iyileştirmek için kullanılır.
Karbonitrasyon işlemi, yalın karbonlu çeliklerden başlayıp düşük karbonlu çeliklere (düşük Al içerikli), max. %0,25 karbon içeren düşük alaşımlı çeliklere, otomat çeliklerine ve sinterlenmiş çeliklere kadar, çok geniş çelik türlerine uygulanabilir.

Comments are closed.